Bydlení lze financovat i levněji

I když v posledních měsících nabídka hypotéčních úvěrů a také úvěrů ze stavebního spoření spíše zdražuje a náklady na financování koupě domu nebo bytu s pomocí banky rostou, objevují se i tak úvěrové produkty, které jdou proti tomuto trendu.

Stavební spořitelna zlevňuje úvěr

Půjčka „Pro bydlení“ od stavební spořitelny Wüstenrot slouží k refinancování úvěrů určených na bydlení, což mohou být jak úvěry ze stavebního spoření, tak účelové spotřebitelské půjčky použité na bytové účely. Novinkou je navýšení částky, které mohou zájemci čerpat bez zajištění, a to až na 800 000 korun. Zároveň banka zmírnila i další podmínky pro poskytnutí takového úvěru. Zatímco dosud musel mít alespoň jeden z refinancovaných úvěrů úvěrovou historii minimálně 18 měsíců, nově stačí pouhých 12 měsíců. Úroková sazba je této půjčky 4,39 procenta ročně a až do konce června nemusí klienti, který se pro půjčku „Pro bydlení“ rozhodnou, poplatek za uzavření smlouvy o stavebním spoření. Ta je nedílnou součástí tohoto produktu a tento poplatek běžně činí 1 % z cílové částky.

Hypotéky od Fio banky

Také u hypoték jeden produkt zlevňuje, a to zvýhodněná hypotéka od Fio banky s fixací na rok či na 5 let. V současnosti lze takový hypotéční úvěr získat s úrokovou sazbou od 1,48 % p. a. Fio banka tak snížila úrokové sazby u roční fixace z 1,68 % o 0,2 procentního bodu a u pětiletých fixací o 0,1 procentního bodu (z 2,28 % na 2,18 % p. a.). Oba typy hypoték jsou poskytovány zcela bez poplatků za zřízení i vedení úvěru. Bez sankcí lze také kdykoli splatit celou hypotéku, případně její část. Navíc je k tomuto hypotéčnímu úvěru zdarma poskytnuto speciální Hypospořící konto, díky němuž lze flexibilně snižovat měsíční splátky a tak si hypotéku dále zlevnit.

Úvěry na bydlení pro mladé od státu

Stát se rozhodl zrecyklovat nápad na půjčky na bydlení mladým rodinám do 36 let., které budou sloužit na pořízení nového, nebo rekonstrukci staršího bydlení. Podobnou půjčku už navrhla vláda předchozí, ale pro špatně nastavené parametry (maximální limit pouhých 600 tisíc korun) o ni byl velmi malý zájem. Nově by si ale mladé rodiny mohly půjčit až 2 miliony korun při úrokové sazbě 1 procento garantované po celou dobu splácení. To bude maximálně 20 let (u rekonstrukcí jen 10 let). Konkrétně by měly limity být následující:

  • 300 tisíc na modernizaci bytu
  • 1,2 mil. na koupi bytu
  • 2 mil. na stavbu nebo koupi nového bytu

Všechny úvěry vyžadují vlastní spolufinancování žadatele, protože mohou být poskytnuty maximálně do 80 % hodnoty bytu či domu, včetně případné koupě pozemku. Úvěr od státu ale nebude možné kombinovat s hypotékou a nebude ho možní ani použít na její splacení.

Na rozdíl od předchozí praxe budou moc o půjčku požádat i bezdětní manželé nebo registrovaní partneři. Pokud nebude pár ani jedno z toho, musí alespoň pečovat o dítě do 6 let věku. Za každé narozené nebo osvojené dítě během trvání úvěru si bude moci navíc klient odečíst 30 tisíc korun. Státní fond rozvoje bydlení by měl na půjčky ještě letos vyčlenit 650 milionů korun. Vláda by měla záměr projednat a schválit v květnu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *