Zájem o stavební spoření roste

Ministerstvo financí vydalo informaci o základních ukazatelích vývoje stavebního spoření v České republice k 31. březnu letošního roku. Vyplývá z ní, že zájem o uzavírání nových smluv o stavebním spoření roste. V 1. čtvrtletí 2018 tak bylo podle údajů, které stavební spořitelny poskytly ministerstvu financí, uzavřeno 109 497 nových smluv, což představuje meziroční nárůst o 24 tisíc smluv (+ 28 %). Celková hodnota cílové částky dosáhla 45,4 miliardy korun. Po propadu v loňském roce, kdy bylo uzavřeno nejméně nových smluv od roku 2006, se zdá, že se trend zájmu o stavební spoření obrací.

Roste také průměrná cílová částka. V 1. čtvrtletí letošního roku činila průměrná cílová částka u smluv, které uzavřely fyzické osoby, 415 tisíc Kč, což je proti stejnému období loňského roku o 9 000 Kč více (+ 2 %).

Naopak se poněkud snížil celkový počet smluv o stavebním spoření, které jsou ve fázi aktivního spoření. K 31. březnu 2018 se jednalo o 3,2 milionu smluv, což je o 14 tisíc smluv méně než na konci roku 2017 (- 0,4 %). Snížil se rovněž počet úvěrů. Ke konci března jich stavební spořitelny evidovaly celkem 604 458, což zahrnuje jak úvěry ze stavebního spoření, tak i takzvané překlenovací úvěry. Počet úvěrových smluv tak poklesl zhruba o jedno procento (- 8 524 smluv).

Zvyšuje se ale celková částka poskytnutých úvěrů. K 31. březnu 2018 dosáhl celkový objem úvěrů poskytnutých stavebními spořitelnami hodnoty 248 mld. Kč, což proti konci minulého roku představuje nárůst o 2,3 mld. korun (+ 1 %). Zatímco smlouvy o úvěrech ze stavebního spoření a překlenovací úvěry jsou zhruba ve stejném počtu (300 tisíc a 304 tisíc smluv), z hlediska objemu vypůjčených peněz je naprostá většina úvěrů překlenovacích. K 31. březnu 2018 byly uzavřeny překlenovací úvěry v celkovém objemu necelých 210 mld. Kč, zatímco úvěry ze stavebního spoření jen v objemu 38 mld. Kč. Vzrostl i poměr objemu úvěrů k naspořené částce, a to na 70 %, tedy během 1. čtvrtletí o 1,5 procentního bodu.

Celkové dluhy českých domácností vůči bankám v březnu 2018 stouply proti předchozímu měsíci o 9,3 miliardy korun a dosáhly celkové částky cca 1,556 bilionu korun, což je meziročně o 110 miliard korun více.

NA BYT SI UŽ ZASE LZE PŮJČIT AŽ 100 % CENY

Přestože se Česká národní banka díky svým opatřením snaží zamezit možnosti získat hypotéku až do výše 100 % ceny nemovitosti a úvěry znevýhodňují i rostoucí úrokové sazby, na trhu se objevil zcela nový produkt od Equa bank, který umožňuje za určitých podmínek financovat byt či dům stoprocentně. Nový produkt se jmenuje hypotéka PLUS.

Equa bank tak reaguje na současný trend stagnujícího počtu hypoték a rostoucí úroky hypoték. Equa bank letos očekává sjednání hypoték v celkovém objemu 220 až 225 miliard korun. To je velmi mírný pokles proti roku 2017, kdy jejich celková výše činila 226 miliard. Kromě zmíněných rostoucích úrokových sazeb to ovlivňuje hlavně opatření ČNB.

Naproti tomu Equa bank z průzkumu zjistila, tři ze čtyř mladých lidí nemají vlastní bydlení a po hypotéce touží téměř každý druhý z nich. A právě proto vznikla hypotéka PLUS, která nabízí možnost spoluúčasti rodičů a další výhody. Pro rodiče a osoby blízké poskytuje garanci vyvázání nemovitosti po splacení části hypotéky při splnění podmínek sjednaných ve smlouvě. Samozřejmostí je možnost mimořádné splátky zdarma za účelem vyvázání nemovitosti.

Další novinkou, kterou Equa bank nabízí svým klientům, je nejen vyřízení, ale rovněž finanční úhrada dokumentů z Katastru nemovitostí. Klienti tak nemusí hradit vklad zástavního práva ve prospěch banky, výpis z katastru nemovitostí k čerpání hypotéky, ani výpis z katastru nemovitostí po vyčerpání hypotéky.

Nově Equa bank umožňuje navýšení stávající hypotéky až do výše 90 % ceny nemovitosti. K tomu není potřeba žádné nové ocenění nemovitosti nebo zástavní smlouva. Navýšení hypotéky je poskytnuto se zvýhodněnou úrokovou sazbou.

(Zdroje: MF ČR, ČTK, Equa bank)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *