ČNB zvýšila sazby, půjčky zřejmě zdraží

Bankovní rada České národní banky na svém jednání 1. února zvýšila dvoutýdenní repo sazbu na 0,75 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 1,50 % a o ponechání diskontní sazby na úrovni 0,05 %. O změnách sazeb rozhodla bankovní rada ČNB jednomyslně.

K tomuto rozhodnutí přistoupila bankovní rada na základě nové makroekonomické prognózy ČNB. S ní se konzistentně vyvíjí nárůst domácích tržních úrokových sazeb, což podle vedení centrální banky spolu s dalším posílením kurzu koruny k euru zajistí návrat inflace k požadované úrovni.

Podle předpokladů ČNB setrvá inflace v České republice v letošním roce nad dvouprocentním cílem, aby se k němu na začátku roku příštího opět vrátila. ČNB dále předpokládá, že růst české ekonomiky se sice oproti loňskému roku zmírní, ale v letošním i příštím roce bude přesto přesahovat hranici 3 %. Kurz koruny vůči euru dle nové prognózy dále zpevní, i když už jen mírně, a to k hodnotám okolo 24,50 Kč za euro. Okamžitou reakcí na prohlášení ČNB bylo posílení koruny k euru na 25,17 Kč, což byla nejsilnější hodnota české měny za více než pět let. O den později jen velmi mírně oslabila na 25,19 Kč/EUR.

Protože nová prognóza ČNB podle guvernéra banky Jiřího Rusnoka počítá letos s jedním dalším zvýšením úrokových sazeb, lze důvodně předpokládat, že se brzy zdrží jak úvěry pro podnikatele, tak i pro fyzické osoby. Zvlášť když část ekonomických odborníků předpokládá, že zvýšení základní úrokové sazby může být v závislosti na vývoji české ekonomiky i více.

Odborníci počítají s tím, že růst sazeb ČNB se projeví ve vyšším úročení úvěrů. Například podle vyjádření generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce pro ČTK je doba rekordně levných hypoték pryč. Odborníci předpokládají, že z průměrné prosincové úrovně úrokových sazeb ve výši 2,19 % se hypotéky dostanou v průběhu letošního roku až k hranici 3 %. I když se stále ještě dají najít úvěry s krátkodobou fixací pod 2 %, na jednání ČNB reagují postupně všichni. Některé banky dokonce zvyšovaly sazby v předstihu, takže na poslední změnu repo sazby aktuálně reagovat nebudou, ale vývoj napříč hypotéčním trhem má jasné tendence.

Stejný trend lze očekávat také u spotřebitelských úvěrů, kde jsou již rekordně nízké úrokové sazby (i méně než 4 %) také minulostí a sazby postupně rostly už v průběhu loňského roku. V současnosti jsou nejlevnější úrokové sazby na úrovni 4,9 % a podle všeho porostou i nadále. Vzhledem k silně konkurenčnímu prostředí se ale i nadále vyplatí srovnávat nabídky, případně si vybrat úvěr s akčním bonusem. Ale čekat, že úvěry v průběhu letošního roku zlevní, je naprosto nereálné.

Oproti tomu odborníci neočekávají žádné zásadní zvýšení úrokových sazeb u vkladů. Důvodem je, že banky nemají potřebu motivovat své klienty k vyšším úsporám, peněz mají evidentně dost. Spoléhají na to, že lidé jsou v dnešní online době nuceni své účty používat a v Čechách navíc naprostá většina soukromých klientů neumí své peníze zhodnotit jinak než na účtu v bance.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *