Inflace nejvyšší za pět let, úroky z vkladů zaostávají

Průměrná míra inflace dosáhla v loňském roce 2,5 %, což je nejvyšší hodnota za posledních pět let. Ve své tiskové zprávě to uvádí Český statistický úřad. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 0,1 %, a to zejména díky růstu cen potravin a nealkoholických nápojů. Týkalo se to zejména zeleniny (růst o 7,6 %), brambor (+8,9 %) a ovoce (+6,9 %). V jiných kategoriích zboží se jednalo spíše o růst cen v řádu desetin procenta. Naopak oblečení a obuv své ceny snížily o více než procento. O 1,5 % klesly také ceny lihovin a vína, o 1,8 % ceny kosmetiky a klesaly i ceny některých potravin – cukr o 6,7 %, máslo o 3,6 % a rostlinné a ostatní tuky o 4,4 %.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v prosinci o 2,4 %, což je o 0,2 procentního bodu méně než v listopadu. Zmírnění meziročního cenového růstu z 2,6 % na 2,4 % zapříčinilo hlavně zpomalení růstu cen pohonných hmot z 3,7 % na 1,5 % a cen stravovacích služeb z 6,7 % v listopadu na 4,4 % v prosinci.

Největší vliv na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v prosinci ceny potravin a nealkoholických nápojů. Ceny mouky vzrostly o 13,5 %, vajec o 54,3 %, jogurtů o 21,4 %, másla o 28,7 % a ovoce o 10,8 %. Rostly i ceny nájemného (o 3,2 %), vodného (o 1,2 %), stočného o (0,4 %), elektřiny (o 0,3 %) a tuhých paliv (o 6,1 %). Vzrostla i cena alkoholických nápojů a tabáku (o 2 %), dopravy (o 2,1 %) a stravování a ubytování (růst o 4,1 %). Ceny naopak klesly u oblečení a obuvi, tepla, teplé vody a mírně i zemního plynu. Průměrná míra inflace v roce 2017 proti průměru roku 2016 byla 2,5 %, z toho ceny služeb vzrostly o 2,9 % a ceny zboží o 2,2 %.

Spoření se zatím moc nevyplácí

Ačkoli Česká národní banka v loňském roce hned dvakrát zvýšila úrokové sazby, na výši úroku, který dostanete za svůj vklad na spořicí účet v bance, se to moc neprojevilo. Úrokové sazby se pohybují v hodnotách maximálně do 0,6 % p.a. Nejvyšší sazbu momentálně nabízí banka Creditas u svého spořicího účtu s bonusem. Podmínkou ale je, že se z účtu minimálně 3 měsíce nic nevybírá (Creditas úrok připisuje čtvrtletně). 0,53 % p.a. vaše peníze vydělají díky spořicímu účtu Fér spoření plus od Sberbank u zůstatků do výše 300 000 Kč. Půl procenta za rok dostanete v ING bank, aniž byste ale byli jakkoli omezováni ve výběrech z účtu. Úroková sazba 0,5 % p.a. platí v ING také do 300 000 Kč.

Poněkud lepší jsou úrokové sazby u termínovaných vkladů, ale ani tady to není žádná sláva. Pokud máte volné finanční prostředky a nechcete investovat do nemovitostí ani na burze, zkuste si prověřit možnost stát se investorem P2P půjček (peer to peer, tj. od lidí lidem). Podle toho, jak moc se rozhodnete riskovat, se například na nejznámější české P2P platformě ZONKY můžete dostat na podstatně lepší výnos. Momentálně je tam průměrný výnos z investované částky 6,03 % p.a. a u investic s vyšším rizikem dokonce až 7,89 % p.a. A díky rozložení vkladů do většího počtu půjček jen investování na ZONKY výhodné.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *