Objem poskytnutých hypoték se meziročně téměř nezměnil

V České republice byly v roce 2017 odhadem poskytnuty hypotéční úvěry v celkové hodnotě 224 miliard korun, což je proti předchozímu roku jen o 2 miliardy méně. Objem poskytnutých hypoték se tak téměř nezměnil, ačkoli ceny nemovitostí setrvale rostou. A to může být společně se zpřísněním pravidel ze strany ČNB podle odborníků také důvodem stagnujícího objemu hypoték – na hypotéční úvěry dosáhne méně lidí.

Podle tiskové zprávy Hypoteční banky, která je lídrem hypotéčního trhu, je další důvodem také snížení nabídky vhodných nemovitostí a mírný nárůst úrokových sazeb.

„Vývoj hypotečního trhu v roce 2017 potvrdil, že Češi mají stále velmi vysoký zájem o pořízení vlastního bydlení, a to i přes rostoucí ceny rezidenčních nemovitostí a mírný nárůst úrokových sazeb,“ uvedl Jiří Feix, předseda představenstva a generální ředitel Hypoteční banky a dodal: „V porovnání s rokem 2016 byl měsíční vývoj na trhu hypoték výrazně stabilnější. Rok 2016 totiž díky změně úvěrové legislativy účinné od 1. prosince 2016 přinesl v listopadu skokový 50 % nárůst objemu uzavřených úvěrů. Meziročně se financování bydlení však zvýšilo díky růstu úvěrů na bydlení poskytnutých stavebními spořitelnami.“

Rok 2017 byl už v segmentu poskytování hypotéčních úvěrů celý ovlivněn zákonem o spotřebitelských úvěrech, díky němuž se pravidla a postupy pro udělování hypotečních úvěrů zásadně zpřísnily. Zároveň se ale hypotéční úvěry staly pro klienty transparentnější. Až do loňska klesající výše úroků u hypoték nebraly opačný směr, a to z důvodu dvojího zvýšení dvoutýdenní repo sazby ze strany ČNB a již zmíněného zpřísnění požadavků na žadatele o hypotéku a zrušení možnosti půjčit si až 100 % hodnoty pořizované nemovitosti. Díky silné konkurenci na českém trhu hypoték i úvěrů ze stavebního spoření ale nárůst úrokových sazeb v loňském roce nebyl nijak dramatický.

Hypotéční banka odhaduje, že průměrné sazby nově poskytnutých hypoték v prosinci 2017 dosáhnou hodnoty 2,20 % p. a., což představuje zvýšení o 0,43 procentního bodu oproti nejnižší hodnotě z listopadu 2016. Předpokládá rovněž, že také letos úrokové sazby hypoték i nadále porostou. U klientů s průměrnou výší hypotéky by se ale takové zvýšení mělo projevit navýšením splátek v řádu stokorun měsíčně.

Méně příznivý je vývoj na trhu prodeje nemovitostí. Zejména nově postavených bytů v atraktivních regionech je málo a nových staveb se nezahajuje dostatek. Například v Praze se tak průměrná cena nového bytu zvýšila za několik posledních let až o desítky procent. Přesto dle údajů z prosince loňského roku jen v Praze v současnosti chybí 22 000 bytů. Růst cen tak zřejmě bude pokračovat i v roce 2018.

„Rok 2017 zařadil Českou republiku mezi evropské země s nejrychlejším růstem cen nemovitostí. Podle našich odhadů ceny bytů meziročně vzrostly o 11,4 procentních bodů a ceny rodinných domů o 6,6 procentních bodů,“ uvedl Vladimír Vojtíšek, člen představenstva Hypoteční banky. „Jediným segmentem rezidenčních nemovitostí, který rostl znatelně pomaleji než v roce 2016, byly pozemky. Ty si připsaly loni 6,5 procentního bodu, zatímco o rok dříve to bylo rovných 8,5 procentního bodu. I tak však o nich platí, že jsou nejstabilnějším segmentem rezidenčních nemovitostí s nejnižšími udržovacími náklady, a tudíž ideální investicí,“ uzavřel Vladimír Vojtíšek.

Zvyšující se ceny nemovitostí tak v letošním roce velmi pravdě zvýší i průměrnou výši poskytované hypotéky, i když dle platné legislativy si budou moci žadatelé půjčit maximálně 90 % ceny nemovitosti. Ale i to je výjimečné, obvyklejší je 80 % a méně z hodnoty nemovitosti.

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *