Úvěr, který šetří daně

Pokud jste si uzavřeli v loňském roce smlouvu o úvěru ze stavebního spoření nebo hypotéčním úvěru, můžete si v daňovém přiznání za rok 2017 od základu daně odečíst částku, kterou jste zaplatili jako úroky z úvěru. Příslušné potvrzení svým klientům odesílají stavební spořitelny nebo hypotéční banky obvykle během února. Pokud byste ho nedostali do 15. března, raději se v bance či spořitelně zastavte osobně, abyste nepropásli termín podání daňového přiznání. Počítejte také s tím, že pokud odečet úroků uplatňujete poprvé, bude Finanční úřad pravděpodobně požadovat také doložení existence konkrétní úvěrové smlouvy.

Jakých úvěrů se to týká

V zákoně o dani z příjmu (zákon č. 586/1992 Sb. v aktuálním znění) je přesně specifikováno, jakých úvěrů se tato daňová výhoda týká. Konkrétně jde o úvěr ze stavebního spoření nebo hypotéční úvěr využitý pro financování bytových potřeb. Jako bytové potřeby zákon definuje například:

a) výstavbu bytového domu, rodinného domu, nebo bytové jednotky
b) koupi pozemku určenému pro bytovou výstavbu
c) koupi bytového domu, rodinného domu, nebo bytové jednotky, včetně rozestavěných objektů

Zákon definuje i další bytové potřeby, včetně třeba vypořádání společného jmění manželů. Pokud si nejste jisti, poraďte se s daňovým poradcem.

Kolik můžete ušetřit

Úhrnná částka úroků zaplacených v souvislosti s úvěry na bydlení, o které se snižuje základ daně, nesmí v jedné společně hospodařící domácnosti překročit sumu 300 000 Kč. To platí o jednom i více úvěrech či hypotékách. Pokud jste úroky hradili jen část roku, platí, že uplatňovaná částka nesmí překročit jednu dvanáctinu této maximální částky za každý měsíc placení úroků. Na daních můžete za jeden rok teoreticky ušetřit až 45 000 Kč, přičemž kolik to bude konkrétně ve vašem případě, závisí jak na výši vašich příjmů, tak na výši uhrazených úroků.

Petr Kellner mezi nejbohatšími lidmi na světě

Možná si půjčujete od jednoho z nejbohatších lidí na světě a ani o tom nevíte. Petr Kellner je podle posledního zveřejněného žebříčku dolarových miliardářů časopisu Forbes s majetkem v hodnotě 15,5 mil. amerických dolarů nejen nejbohatším Čechem, ale je mezi stovkou nejbohatších lidí celého světa. Konkrétně se v nejnovějším žebříčku Forbesu dělí o 88. až 90. příčku s dalšími miliardáři a výrazně si tak proti loňskému 105. místu polepšil.

Základem jeho podnikatelského impéria je Home Credit Group, která poskytuje finanční služby, zejména spotřebitelské úvěry nebo kreditní karty, zákazníkům v již 11 zemích světa. Za jeho bohatstvím je mimo jiné velký úspěch na čínském trhu. Podle Forbesu je Home Credit a je největším poskytovatelem spotřebitelských úvěrů v Číně. Do majetku Petra Kellnera patří také, PPF, O2 Czech Republic a populární platforma pro poskytování P2P půjček ZONKY. Velmi úspěšná je také jedna z takzvaných malých bank, která je součástí skupiny PPF, a to Air bank. Ta přetahuje na českém trhu stále více klientů největším bankovním hráčům v segmentu Z drobných klientů, kteří loni změnili svou banku, přešlo celých 17 % právě k Air bank. Počátkem března překročil počet klientů Air bank hranici 605 000 osob.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *